25 Luty 2014

Antywirus Webroot – lider wydajności testów AV lab 2014

Test wydajnościowy AVlab 2014

Webroot niezaprzeczalnym zwycięzcą testu wydajności AV lab 2014

Od ostatniego testu wydajnościowego AVlab minął rok. W tym czasie producenci wydawali kolejne

wersje swoich programów poprawiając w nich to i owo.

Wydajność programu jest brana pod uwagę zarówno przez użytkowników domowych jak i korporacyjnych,

stąd też jest ona jedną z kluczowych jego cech. Praktycznie każdy użytkownik komputera chce mieć na swoim komputerze program antywirusowy, który poza tym, że będzie skuteczny, będzie również maksymalnie lekki dla komputera.

Innym równie popularnym kryterium jest szybkość skanowania komputera przez program antywirusowy.

Należy tutaj pamiętać, że skanowanie komputera powinno być przede wszystkim skuteczne (nie koniecznie najszybsze znaczy lepsze). Trzeba wziąć też pod uwagę, że większość z dostępnych programów antywirusowych może wykorzystywać skanowanie inteligentne, czyli wtedy, gdy użytkownik nie korzysta z komputera przydzielanych jest więcej zasobów do operacji skanowania tak, by skanowanie mogło być szybciej ukończone.

Często zdarzają się sytuacje, że program antywirusowy w nadmiernym stopniu eksploatuje dysk twardy

wykonując wiele operacji odczytu / zapisu. Podobnie jest z pamięcią RAM i procesorem. Jest to tym bardziej istotne, że wpływa to na komfort pracy użytkownika na komputerze.

Dosyć istotna jest także czas reakcji interfejsu programu na wydawane przez użytkownika polecenia. Zdarzają się sytuacje, że antywirusy działają topornie, chociaż mają do dyspozycji dużą ilość pamięci RAM i szybki procesor.

Pewnie wielu użytkowników zauważyło, że antywirus potrafią znacznie zwolnić takie operacje jak archiwizacja i dearchiwizacja plików czy też kopiowanie plików. Powodem jest skanowanie plików w czasie rzeczywistym podczas tych operacji. Program antywirusowy jest od tego, aby nie doprowadzić do infekcji podczas kopiowania i przenoszenia plików, ale też nie może nadmiernie spowalniać tych operacji.

Teoretycznie, im mniej procesów potomnych na program tym lepiej. W rzeczywistości jednak jest z tym naprawdę różnie. Antywirusy, które mają kilka procesów potomnych są przeważnie bardzo ciężkie, ale są

też programy z kilkunastoma procesami potomnymi i zarazem są bardzo „lekkie”.

 

Antywirus Webroot SecureAnywhere uzyskał najlepsze wyniki i tym samym stał się liderem rynku pod względem wydajności.

Pełne wyniki testu oraz opis procedury testowania dostępny jest tutaj

Telefon Masz pytania? Podaj swój numer, oddzwonimy do Ciebie

lub napisz do nas E-Mail