2 Kwiecień 2014

Chmura obliczeniowa WIN

Czasy, w których temat ochrony antywirusowej był tematem jasnym i klarownym dawno już minęły. Jednym z najważniejszych czynników, które się do tego faktu przyczynił jest stale rosnąca w zatrważającym tempie liczba zagrożeń. Według niektórych źródeł codziennie obserwuje się nawet do 100 tysięcy nowych zagrożeń komputerowych. To właśnie gigantyczna ilość zagrożeń sprawia, że stworzenie odpowiedniej liczby sygnatur wirusów na czas staje się bardzo dużym wyzwaniem dla wielu producentów oprogramowania antywirusowego. Taka ilość zagrożeń Wydłuża okno podatności narażając użytkowników komputera na infekcję.

 

Webroot Intelligence NetworkKolejnym dosyć istotnym czynnikiem jest motywacja hakerów tworzących złośliwe i szkodliwe oprogramowanie. Do niedawna tworzenie szkodników było swego rodzaju manifestem mającym na celu ekspresję poglądów lub też pokazem i demonstracją własnych umiejętności. Niestety obecnie zdecydowanie przeważają względy finansowe. Oprogramowanie malware w ostatnich czasach stało się niezwykle dochodowym biznesem. Zyski hakerów liczone są w dziesiątkach milionów dolarów rocznie. Te fakty sprawiają, że zagadnienie ochrony antywirusowej nabrało zupełnie nowego wymiaru.

 

Dzisiaj oprogramowanie antywirusowe musi mierzyć się z wieloma czynnikami, które jeszcze kilka lat temu istniały tylko w teorii. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że z uwagi na specyfikę zagadnienia zawsze jesteśmy o krok w tyle za hakerami tworzącymi wirusy. Większość antywirusów to programy bazujące na sygnaturach. O ile szczepionka na wirusa, to jak najbardziej właściwe rozwiązanie w walce z wirusami, to ma jednak znaczącą wadę. Powstaje zawsze po wykryciu zagrożenia, często wtedy jest już za późno. Przy tak dużej liczbie nowych zagrożeń tworzenie sygnatur i dystrybucja ich do użytkowników w postaci aktualizacji jest po prostu czasochłonne. Stosowanie sygnatur ma jeszcze jedną wadę – lokalne bazy sygnatur urastają do niebotycznych rozmiarów.

 

Rozwiązaniem niwelującym te problemy może być ochrona antywirusowa w chmurze. Lokalne bazy sygnatur zamieniamy na potężne data center mieszczące dziesiątki terabajtów danych. Chmura Webroot Intelligence Network (WIN) oferuje użytkownikom antywirusa Webroot ok. 150-tera-bajtową bazę zagrożeń. Dostęp do bazy w czasie rzeczywistym gwarantuje, że przy wykryciu infekcji w jakimkolwiek miejscu na ziemi, w kilka chwil później każdy użytkownik antywirusa Webroot jest przed tą infekcją chroniony.

Antywirus Webroot w chmurze to nie tylko jedna z największych baz zagrożeń ale także niezwykle zaawansowana analiza behawioralna. Twórcy antywirusa Webroot, by jak najlepiej zabezpieczyć komputery przed nowymi zagrożeniami, wyposażyli oprogramowanie antywirusowe Webroot SecureAnywhere w zaawansowane moduły analizy oraz raportowania wszystkich zmian w systemie wykonywanych przez pliki. Tak powstał Hash Behawioralny – czyli zespół unikatowych zachowań danego pliku. Nawet jeśli sam badany plik nie jest znany, to często jego zachowanie może zdradzić prawdziwe – niepożądane intencje.

 

Oszczędność czasu i zasobów systemowych jest kolejną wielką zaletą używania antywirusa w chmurze. Antywirus dla firm Webroot Secure Anywhere jest najlżejszym programem antywirusowym na świecie. Instalacja antywirusa Webroot nie wiąże się ze spadkiem wydajności komputera nawet o 1%. Jest to niewątpliwie jedna z największych zalet chmury obliczeniowej, która przejmuje na siebie większość pracy i procesów analitycznych, które w standardowych programach antywirusowych sa wykonywane lokalnie na komputerze użytkownika.

 

Telefon Masz pytania? Podaj swój numer, oddzwonimy do Ciebie

lub napisz do nas E-Mail